پرینت

880172 118

براساس آمار گمرک در هفت ماهه نخست سال 95، بیش از 4 هزار تن شیره و عصاره شیرین بیان به کشورهای مختلف جهان صادر شده است.

به گزارش خبرنگار گروه اقتصاد خبرگزاری میزان، صادرات شیره و عصاره شیرین بیان از کشور باتوجه به رونق و کسب درآمد ارزی بالا، از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است و جزء صادرات‌های غیرنفتی مهم کشور به‌شمار می‌رود.

شیرین بیان از جمله گیاهان دارویی است که به صورت خودرو در مزارع کشور دیده می‌شود و توسط کشاورزان برداشت شده و در اختیار کارخانه‌های تولید پودر و عصاره شیرین بیان قرار می‌گیرد.

برخی آمارها حاکی از ان است که وضعیت صادراتی گیاه شیرین بیان بعد از زعفران، در میان گیاهان دارویی کشور در رتبه دوم قرار دارد.

این گیاه اهمیت جهانی دارد و کشورهای بسیاری بروی آن تحقیقات گسترده انجام داده‌اند و به دلیل خواص این گیاه و شیرینی حدود پنجاه برابری نسبت به شکر، کشورهای مختلف جهان به‌ویژه کشورهای اروپایی واردات شیرین بیان را به صورت شیره و عصاره در دستور کار خود قرار داده اند.

براساس آمار گمرک درهفت ماهه نخست سال جاری، بیش از 4 هزار تن شیره و عصاره شیرین بیان به کشورهای مختلف جهان از جمله کشورهای اروپایی صادر شد، که براساس آن 19 میلیون و 290 هزار و 195 دلار، ارز نصیب کشور شده است.

لازم به‌ ذکر است که ارزش ریالی این میزان صادرات بیش از 59 میلیارد تومان در آمار گمرک به ثبت رسیده است.

گفتنی است در هفت ماهه نخست سال جاری، شیره و عصاره شیرین بیان به کشورهای امارات متحده عربی، آلمان، آفریقای جنوبی، اندونزی، انگلستان، ایتالیا، تایلند، دانمارک، سنگاپور، مراکش و هلند صادر شده است.

در این میان امارات متحده عربی با خریداری 2 هزار و 257 هزار تن شیرین بیان به صورت شیره و عصاره و ارزآوری 10 میلیون و 513 هزار و 622 دلاری بزرگترین خریدار این نوع گیاه از ایران بوده و پس از آن آلمان با واردات، هزار و 600 تن شیره و عصاره شیرین بیان دومین خریدار این گیاه دارویی از کشور بوده است.

منبع: خبرگزاری میزان

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی