پرینت

thumb

فدراسیون سازمان های صادراتی هند از رزرو بانک این کشور خواسته تا اجازه دهد بانک های ایرانی که برخی از آنها از حدود ۵ سال قبل برای گشایش شعب جدید درخواست داده اند، شعبه هایی را در هند ایجاد کنند.

فدراسیون سازمان های صادراتی هند از رزرو بانک این کشور خواسته تا اجازه دهد بانک های ایرانی که برخی از آنها از حدود 5 سال قبل برای گشایش شعب جدید درخواست داده اند، شعبه هایی را در هند ایجاد کنند.

5 بانک ایرانی (بانک پاسارگاد، بانک سامان، بانک پارسیان، بانک سرمایه و بانک اقتصاد نوین) برای ایجاد شعبی در هند درخواست داده بودند اما این فرآیند به دلیل تحریم های اقتصادی به تاخیر افتاده است.

در حال حاضر اکثر این بانک ها تراکنش های مالی خود را از طریق بانک یو سی ای انجام می دهند.

اما با لغو تحریم ها و در شرایطی که تهران مشتاق عادی سازی روابط بانکی و تجاری با هند است، این فرآیند می تواند سرعت بگیرد.

آجای ساهای، مدیرکل فدراسیون سازمان های صادراتی هند در این باره گفت: «ما از رزرو بانک هند خواسته ایم تا به ایران اجازه دهد بانک هایش شعبه هایی در اینجا باز کنند. رزرو بانک هند به دلیل کسب اطلاعات بیشتر است. امیدواریم همه این مسائل تا ماه ژانویه حل شود.»

به علاوه دو طرف در مسیر امضای یک موافقتنامه تجارت ترجیحی هستند. هند تجهیزات خودرو، ابزارآلات، برنج، شکر و دیگر کالاهای کشاورزی و همچنین مواد شیمیایی به ایران صادر می کند. عمده کالای وارداتی هند از ایران نفت است که 70 درصد واردات هند از ایران را تشکیل می دهد.

ساهای گفت: «تلاوه بر تجارت، اجازه بدهید سرمایه گذاری در دو کشور را افزایش دهیم. ایران ممکن است نسبت به فرآوری مواد غذایی و صنعت ماشین آلات ما علاقمندی نشان دهد.»

منبع: خبرگزاری خبر آنلاین

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی