پرینت

82354793-71264237

گسترش مناسبات ایران و ارمنستان در راستای همکاری های منطقه ای

سفر «حسن روحانی» رییس جمهوری به ارمنستان فرصتی مناسب برای تقویت همکاری های دوجانبه و منطقه ای است که می تواند افق های روشن اقتصادی را در فضای پسابرجام ترسیم کند و گشاینده فصل نوینی در همکاری های تهران و ایروان باشد.

ارمنستان با 30 هزار کیلومتر مربع مساحت و سه میلیون تن جمعیت در منطقه قفقاز واقع شده است که پس از فروپاشی شوروی در 1991 میلادی استقلال یافت. این کشور دارای موقعیت راهبردی ویژه ای است و از غرب با ترکیه، شمال گرجستان، شرق جمهوری آذربایجان و در جنوب با ایران مرز مشترک دارد.

ارمنستان دارای معدن های مس، آهن، طلا، نمک، بازالت، مرمر و مواد خام نسوز است و آب های معدنی بسیار از جمله آب های نوشیدنی گوارا و آب های درمانی در آنجا وجود دارد. گردشگری یکی از منابع اصلی درآمد کشور ارمنستان محسوب می شود که نقش مهمی را در اقتصاد آن ایفا می‌کند.

ایران و ارمنستان از پیشینه روابط بسیار خوبی برخوردارند و ارزش روابط اقتصادی سالیانه دو کشور، معادل سه میلیون و 250 هزار دلار است که سهم ایران سه میلیون دلار و سهم ارمنستان 250 هزار دلار برآورد می شود در حالی که قابلیت های بسیار زیادی برای افزایش وجود دارد و دو کشور نیز در صدد گسترش این همکاری ها و ورود به عرصه های تازه ای هستند.

گروه اطلاع رسانی ایرنا در آستانه سفر «حسن روحانی» رییس جمهوری به ارمنستان به بررسی روابط دو کشور در دولت یازدهم پرداخته است. رییس جمهوری در این سفر ضمن دیدار با «سرژ سرکیسیان» رییس جمهوری ارمنستان، چندین سند همکاری را با مقام های ارمنستان امضا خواهد کرد.

- در ادامه به روزشمار مناسبات تهران و ایروان در دولت تدبیر و امید می پردازیم:

** 14 مرداد 1392

- «حسن روحانی» رییس‌ جمهوری اسلامی ایران در دیدارهای خود با روسا و مقام های شرکت ‌کننده در مراسم تحلیف، در دیدار «سرژ سرکیسیان» رییس‌ جمهوری ارمنستان گفت: حل و فصل مشکلات منطقه به نفع همه کشورها و موجب تثبیت و تقویت صلح و ثبات و امنیت در منطقه می شود. روابط جمهوری اسلامی ایران و ارمنستان همواره دوستانه، نزدیک و بر پایه تأمین منافع دو جانبه بوده و قطعاً در آینده نیز تلاش تهران معطوف به تعمیق روابط و ارتقای سطح همکاری‌ها در همه زمینه‌ها خواهد بود.

وی با اشاره به روابط تاریخی و دیرینه ایران و ارمنستان خاطرنشان کرد: جمهوری اسلامی ایران همواره بر پایه اشتراکات فرهنگی و تمدنی تعاملات خود را با ارمنستان گسترش و آن را مبنای تحکیم روابط و همکاری‌های خود قرار داده است.

** هفتم مهر 1392

- «محمدجواد ظریف» وزیرامور خارجه در دیدار با «ادوارد نعلبندیان» وزیر امور خارجه ارمنستان، مناسبات تهران – ایروان را به لحاظ رابطه تاریخی ایران و ارامنه مهم خواند و گفت: ما مصمم به حفظ، توسعه و تقویت مناسبات دوجانبه و چندجانبه با ارمنستان هستیم. وزیر امور خارجه همچنین به همکاری های سیاسی، اقتصادی، فرهنگی، پارلمانی، گردشگری و پروژه‌های مشترک دو کشور اشاره کرد.

** 11 آبان 1392

- «حمید چیت چیان» وزیر نیرو جمهوری اسلامی ایران و «آرا سیمونیان» معاون وزیر انرژی و منابع طبیعی جمهوری ارمنستان بر توسعه و گسترش همکاری های دوجانبه در عرصه انرژی تاکید کردند. وزیر نیرو در این دیدار با اشاره به سطح خوب روابط سیاسی میان دو کشور همسایه، شرایط را برای توسعه همکاری ها در حوزه انرژی و اجرای طرح ها و پروژه ها در این عرصه مناسب دانست و گفت: معتقدیم در شرایط موجود می توان همکاری های دو کشور در عرصه نفت و گاز و انرژی الکتریکی را بیش از پیش توسعه داد.

** 15 اردیبهشت 1393

- «ادوارد نعلبندیان» وزیر امور خارجه ارمنستان در نشست مطبوعاتی مشترک با «محمدجواد ظریف» وزیرخارجه کشورمان در تهران، ضمن اعلام آمادگی کشورش برای افزایش همکاری های سودمند با جمهوری اسلامی ایران، گفت: ایروان از اولین کشورهایی بود که از نتیجه مذاکرات هسته‌ای ایران و 1+5 در ژنو استقبال کرد.

وی به دیدار خود با «محمدجواد ظریف» اشاره کرد و گفت: در راستای روابط دو کشور، انجام این گفت ‌وگو را مهم می ‌دانیم و امیدواریم به موضوعاتی که بررسی کردیم و شامل حمل و نقل، انرژی و طرح‌ های مهم بین دو کشور بود، جامه عمل بپوشانیم. در زمینه آموزش و فرهنگ نیز تبادل نظر داشتیم.

** 28 مهر 1393

- «هویک آبراهامیان» نخست وزیر ارمنستان در صدر هیاتی بلندپایه وارد تهران شد و در مجموعه فرهنگی - تاریخی سعدآباد مورد استقبال رسمی «اسحاق جهانگیری» معاون اول رییس جمهوری قرار گرفت. آبراهامیان و مقام های جمهوری اسلامی ایران در این سفر دو روزه روابط دوجانبه و همکاری های اقتصادی به ویژه در بخش انرژی که پیش از این میان ایروان و تهران درباره آن مذاکره شده بود، مورد بحث و بررسی قرار می دهند.

** هفتم بهمن 1393

- «محمد جواد ظریف» وزیر امور خارجه ایران در سفر به ارمنستان با «سرژ سرکیسیان» رییس جمهوری ارمنستان دیدار و گفت و گو کرد.

- «محمد جواد ظریف» وزیر امور خارجه با «گالوست ساهاکیان» رییس مجلس ملی ارمنستان دیدار کرد.

- «محمد جواد ظریف» وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران با «هویک آبراهامیان» نخست وزیر ارمنستان دیدار و گفت و گو کرد.

- «محمد جواد ظریف» وزیر امور خارجه ایران در کنفرانس مطبوعاتی مشترک با همتای ارمنستانی خود با بیان این که رابطه ایران و ارمنستان نشان دهنده آن است که اسلام و مسیحیت به راحتی می توانند در کنار هم باشند، گفت: افراط دشمن همه جوامع است. روابط دوستانه خوبی بین این دو کشور برقرار است و همواره نیز روابط سنتی و تاریخی با مردم خوب ارمنستان وجود داشته است.

** 19 تیر 1394

- «علی جنتی» وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در جریان سفر به ارمنستان با «هاسمیک پوغوسیان» وزیر فرهنگ ارمنستان دیدار کرد و بر اهمیت کنفرانس سیاست برای فرهنگ و فرهنگ برای سیاست تاکید کرد. وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با همتای ارمنی خود روابط فرهنگی دو جانبه را بررسی کردند.

** 20 تیر 1394

- «هرانوش هاکوپیان» وزیر ارامنه خارج کشور ارمنستان در دیدار با «علی جنتی» وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ایران گفت: جامعه ارامنه ایران از بهترین جوامع ارامنه خارج از ارمنستان هستند که از همه حقوق و آزادی ها به عنوان یک شهروند ایرانی برخوردار هستند.

** 11 مرداد 1394

- «اسحاق جهانگیری» معاون اول رییس جمهوری در تماس تلفنی با «هویک آبراهامیان» نخست وزیر ارمنستان بر لزوم گسترش مناسبات میان تهران - ایروان تاکید کرد و گفت: دو کشور می توانند با توسعه روابط و گسترش همکاری‌ها، گام‌های موثری برای منافع دو ملت بردارند. زمینه‌های همکاری فراوانی میان دو کشور وجود دارد و می توانیم سطح همکاری‌های خود را در حوزه‌های مختلف ارتقا دهیم.

** 17 مهر 1394

- «سیدمحمد کاظم سجادی» سفیر جدید جمهوری اسلامی ایران در ارمنستان، استوارنامه خود را تقدیم «سرژ سرکیسیان» رییس جمهوری این کشور کرد.

** 23 مهر 1394

- «اسحاق جهانگیری» معاون اول رییس جمهوری در سفری دو روزه به ارمنستان با شرکت و سخنرانی در همایش مشترک تجاری ایران و ارمنستان در آیین 250 سالگرد تاسیس مسجد جامع کبود ایروان شرکت کرد.

- «اسحاق جهانگیری» معاون اول رییس جمهوری در دیدار با «گالوست ساهاکیان» رییس مجلس ملی ارمنستان با تاکید بر لزوم رفع موانع پیش روی توسعه همکاری های اقتصادی ایران و ارمنستان گفت: مجالس دو کشور می توانند نقش بسیار موثری در توسعه ارتباطات تجاری و بازرگانی فی مابین داشته باشند. به دلایل مختلف از جمله مشترکات فرهنگی و تاریخی میان دو کشور، روابط فی مابین همواره از سطح بسیار خوبی به ویژه در بخش سیاسی برخوردار بوده است.

- «مسعود سلطانی فر» رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری که به همراه «اسحاق جهانگیری» معاون اول رییس جمهوری به ارمنستان سفر کرده است در گفت و گو با خبرنگار اعزامی ایرنا، گفت: ارمنستان یکی از 40 کشور هدف ایران برای جذب گردشگر خارجی است. تهران - ایروان حوزه فرهنگی تمدنی مشترک داریم و علاقمندان زیادی در این کشور هستند که دوست دارند از جاذبه های گردشگری ایران استفاده کنند و متقابلا هم همین طور است.

- «اسحاق جهانگیری» معاون اول رییس جمهوری در دیدار «سرژ سرکیسیان» رییس جمهوری ارمنستان با بیان این که ارمنستان از جایگاه ویژه ای در سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران برخوردار است، گفت: در تمام سطوح تصمیم گیری هیچ محدودیتی برای توسعه‌ مناسبات و گسترش روابط تهران ـ ایروان وجود ندارد. دو کشور از روابط صمیمانه و دیرینه‌ برخوردار هستند که این پیوندهای مشترک زمینه تعمیق روابط را فراهم کرده است.

- «اسحاق جهانگیری» معاون اول رییس جمهوری در همایش مشترک فعالان اقتصادی ایران و ارمنستان با بیان این که ارمنستان تنها عضو اتحادیه اوراسیا است که با ایران مرز خاکی دارد، گفت: این کشور می تواند دروازه ورود کالای ایرانی به اوراسیا و اروپا باشد. ایران و ارمنستان دو همسایه دیرین و قدیمی هستند که از دیرباز، روابط اجتماعی، سیاسی، اقتصادی و فرهنگی گسترده‌ای داشته‌اند. این روابط در طول تاریخ، فراز و نشیب‌هایی داشته، ولی هیچگاه قطع نشده است.

** 23 آذر 1394

- «سیدحسن هاشمی» وزیر بهداشت ایران در جریان سفر به ارمنستان با «آرمن مورادیان» همتای ارمنستانی خود با هدف گسترش همکاری در امور بهداشتی، درمان و آموزش پزشکی تفاهمنامه همکاری امضا کردند.

«سیدحسن هاشمی»، روابط میان ملت و کشورهای ایران و ارمنستان را دیرینه و صمیمی خواند، افزود: در دولت یازدهم، شاهد حضور معاون اول رئیس جمهوری در ایروان به منظور ارتقا سطح همکاری ها بودیم و امیدواریم با برطرف شدن تحریم ها علیه ایران، روابط دو کشور نیز گسترش یابد. وزیربهداشت با استقبال از پیشنهاد وزیر بهداشت ارمنستان مبنی برتشکیل کارگروهی مشترک میان دو کشور، گفت: انتظار داریم این کارگروه به سرعت تشکیل شود و با حضور در تهران و ایروان بتواند زمینه های عملی امضای این تفاهمنامه را تا پایان سال جاری فراهم کند.

** 25 آذر 1394

- «حسین ذوالفقاری» معاون امنیتی و انتظامی وزیر کشور در دیدار سرتیپ «آرام زاکاریان» رییس ستاد پلیس جمهوری ارمنستان، وضعیت مرزهای مشترک ایران با ارمنستان را خوب توصیف کرد و گفت: فرصت مناسب برای افزایش همکاری های دو کشور در حوزه های پلیسی، مبارزه با مواد مخدر، جرایم تروریستی و جرائم سازمان یافته، ارتقای همکاری های مرزی و جلوگیری از مهاجرت های غیر قانونی فراهم است.

** 9 اسفند 1394

- «سید رضا صالحی امیری» رییس سازمان اسناد و کتابخانه ملی در دیدار با «آرداشس تومانیان» سفیر ارمنستان در تهران با اشاره به روابط تاریخی و کهن تهران- ایروان، بر گسترش همکاری های فرهنگی ایران و ارمنستان تاکید کرد و گفت: سازمان اسناد نهاد فعال فرهنگی است که همواره در آن کارهای تحقیقاتی و فعالیت های پژوهشی بنیادین انجام می شود.

** هشتم اردیبهشت 1395

- سردار «حسین دهقان» وزیر دفاع جمهوری اسلامی ایران که برای شرکت در نشست بین المللی امنیت به مسکو سفر کرده است با «سیران اوهانیان» همتای ارمنستانی خود دیدار و مذاکره کرد. در این دیدار که با حضور «مهدی سنایی» سفیر ایران در روسیه برگزار شد، وزیران دفاع دو کشور در باره همکاری های تهران و ایروان و همچنین شرایط منطقه گفت وگو کردند.

طرفین در این دیدار با تاکید بر اهمیت ثبات و آرامش در منطقه، همگرایی های کشورهای مختلف را در این زمینه برای کاهش تنش ها مهم بر شمردند.

** 16 خرداد 1395

- «محمدجواد ظریف» وزیر امور خارجه وزیر امور خارجه در دیدار «ادوارد نعلبندیان» همتای ارمنستانی درباره آخرین تعاملات بانکی در پرتو نتایج برجام اظهار داشت: از دیدگاه ما گام اول بـرای تعاملات بـانکی بـرداشته شده است و لیکن آمریکایی هـا می بایست گام های عینی را با اراده و قدم های جدی بردارند. وی با اشاره به سوابق مناسبات دو کشور اظهار داشت: روابط تهران و ایروان همواره دوستانه و متین بوده و مراودات و سفر هیات های مختلف دو کشور در جریان بوده است و ما امیدواریم رایزنی های مستمر در جهت توسعه مناسبات دو کشور و صلح و توسعه و رفاه منطقه کمک کند.

**چهارم تیر 1395

- «سرژ سرکیسیان» رییس جمهوری ارمنستان در سخنرانی استقبال از «پاپ فرانسیس» رهبر کاتولیک های جهان، روابط میان جمهوری اسلامی ایران و ارمنستان را مثال بارز دوستی میان ادیان توصیف کرد. در متن سخنرانی رییس جمهوری ارمنستان این کشور آمده است: مثال های دوستی بین ادیان بسیار است. همکاری میان جمهوری ارمنستان و جمهوری اسلامی ایران یک نمونه آن است.

** 27 تیر 1395

- «ناصر سراج» رییس سازمان بازرسی کل کشور در جریان سفر به ارمنستان و در دیدار «هویک آبراهامیان» نخست وزیر ارمنستان بر گسترش روابط جمهوری اسلامی ایران و ارمنستان در حوزه های قضایی و مبارزه با فساد تاکید کرد.

- در جریان سفر قاضی سراج و هیات همراه به ایروان، سند یادداشت تفاهم همکاری دو کشور در حوزه های نظارتی، بازرسی، مبارزه با فساد و مقابله با سوء جریان های اداری و مالی و نیز رسیدگی به شکایت های مردمی (فعالیت های آمبودزمانی) با حضور سیدکاظم سجادی سفیر جمهوری اسلامی ایران در ارمنستان و ابراهیم شاهرخیان معاون برنامه ریزی و امور مجلس و منصور آقامحمدی معاون حوزه ریاست و همکاری های بین المللی سازمان بازرسی کل کشور به امضا رسید.

** پنجم مرداد 1395

- «اسحاق جهانگیری» معاون اول رییس جمهوری در دیدار «لئون یولیان» وزیر انرژی و منابع طبیعی ارمنستان با بیان این که ایران هیچ محدودیتی برای توسعه روابط و گسترش مناسبات اقتصادی با ارمنستان قائل نیست،گفت: مناسبات اقتصادی دو کشور باید همانند روابط خوب سیاسی و فرهنگی دو کشور ارتقا یابد. ایران و ارمنستان از روابط بسیار خوبی در بخش سیاسی و فرهنگی برخوردار هستند که این روابط در سال های اخیر با تبادل هیأت های دو کشور رو به افزایش و تقویت بوده است.

** 23 مرداد 1395

- سفارت ایران در ارمنستان اعلام کرد: با توجه به اجرایی شدن یادداشت تفاهم میان تهران و ایروان، از این پس شهروندان ایرانی و ارمنستانی برای سفر به کشور مقابل نیاز به روادید ندارند.

** 29 شهریور 1395

- «ابراهیم رحیم پور» معاون آسیا و اقیانوسیه وزیر امور خارجه در دیدار «شاوارش کوچاریان» معاون سیاسی وزیر خارجه ارمنستان با یادآوری روابط تاریخی و دوستانه کشورهای همسایه ایران و ارمنستان بر افزایش رفت و آمدها و رایزنی مقامات عالیرتبه دو کشور و توسعه تبادلات سیاسی و اقتصادی دو جانبه با ارمنستان تاکید کرد و گفت: لغو روادید برای اتباع جمهوری اسلامی ایران از طرف ارمنستان سبب افزایش بی سابقه گردشگران دو کشور می شود. وی همچنین بر همسویی مواضع ارمنستان با جمهوری اسلامی ایران در مجامع بین المللی اشاره کرد و از تصمیم این کشور برای برقراری نظام لغو روادید اتباع ایرانی قدردانی کرد و آن را سبب افزایش بی سابقه سفر گردشگران دو کشور بر شمرد.

** 31 شهریور 1395

- «رحمانی فضلی» وزیر کشور که برای شرکت در اجلاس جابجایی های گسترده پناهندگان و مهاجرین به نیویورک سفر کرده است در حاشیه این اجلاس با «ادوارد نعلبندیان» وزیرامور خارجه ارمنستان دیدار کرد و با اشاره به روابط خوب و مناسب دو کشور، گفت: توسعه و گسترش همکاری ایران - ارمنستان، در تمامی عرصه های مورد علاقه ضروری است.

همچنین طرفین بر تعمیق و گسترش همکاری های دو کشور در حوزه های مختلف امنیتی، پلیسی و جرائم سازمان یافته توافق کردند.

 

** 15 آذر 1395

- «اسحاق جهانگیری» معاون اول رییس جمهوری در دیدار «آشوت مانوکیان» وزیر انرژی، امور زیربنایی و منابع طبیعی ارمنستان، جایگاه ارمنستان در سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران را ویژه دانست و پیگیری کمیسیون مشترک ایران و ارمنستان برای رفع موانع و ارتقای مناسبات دوجانبه در بخش های مختلف بویژه همکاری های اقتصادی تاکید کرد و گفت: هیچ سقف و محدودیتی برای توسعه روابط دو جانبه قایل نیستیم.

جهانگیری از مرز مشترک و ایجاد زیرساخت های لازم برای اتصال دریای سیاه به خلیج فارس به عنوان فرصتی برای ارتقای همکاری های ایران و ارمنستان یاد کرد و خواستار مساعی دو کشور برای احداث زیر ساخت های حمل و نقل ریلی و جاده ای شد.

** 25 آذر 1395

- «تارون مارکاریان» شهردار ایروان پایتخت ارمنستان و «سیدکاظم سجادی» سفیر جمهوری اسلامی ایران بر اهمیت امضای پیمان خواهر خواندگی پایتخت های دو کشور با هدف گسترش هر چه بیشتر همکاری های اجتماعی و مردمی تاکید کردند.

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی