پرینت

abkhanzirzamini

مدیر دفتر حفاظت و بهره‌برداری منابع آب استان فارس گفت: ۸۰ درصد آب مصرفی استان فارس از آب‌خوان‌های زیرزمینی برداشت می‌شود.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از شیراز، به نقل از روابط عمومی شرکت آب منطقه‌ای استان فارس، محمد مهدی شریفی در جمع بخشداران، دهیاران و ذی‌حسابان شهرستان شیراز اظهار داشت: میزان مصرف سالانه آب در استان فارس 9 میلیارد متر مکعب است که 80 درصد آن از آبخوان‌های زیرزمینی برداشت می‌شود.

وی افزود: پس از خشکسالی که عامل اصلی وضعیت کنونی است برداشت‌های بی‌رویه و حفاری‌های غیرمجاز سبب ایجاد مشکلاتی مثل لوله‌زایی و فرو نشست زمین در تعدادی از دشت‌ها شده و خشکیدن دریاچه‌های پریشان کازرون، بختگان نی‌ریز و کافتر اقلید را به همراه داشته و هم اکنون آنها به جاده‌هایی برای تردد خودرو تبدیل شده‌اند.

مدیر دفتر حفاظت و بهره‌برداری منابع آب  استان فارس با مقایسه میزان برداشت آب از سفره‌ها با تعداد چاه‌های حفر شده استان در ده سال اخیر خاطرنشان کرد: با وجود افزایش تعداد چاه‌ها از سال 84، میزان برداشت ثابت مانده و چه بسا در سال‌های پس از آن کمتر هم شده است که این امر نشانه فقدان آب برای حفر چاه جدید و در نتیجه عدم امکان توسعه بهره‌برداری است.

وی تصریح کرد: اگر چاه غیرمجازی در حال حفر مشاهده شود چنانچه اجازه دهیم به بهره‌وری برسد؛ آب این چاه از کم شدن سهمیه مجاز چاه‌های پروانه‌داری که در سال‌های قبل مجوز دریافت کرده‌اند تامین خواهد شد بنابراین  حساسیت صاحبان چاه‌های مجاز را به منظور پیشگیری از تخلفات این چنینی می‌طلبد

شریفی گفت: برای برون رفت از بحران خودخواسته موجود که از یک طرف حاصل مدیریت نامطلوب منابع آب و از سوی دیگر بهره‌برداری بی‌رویه توسط کشاورزان از سفره‌های آب زیرزمینی هست، تنها راه باقیمانده افزایش تغذیه و کاهش تخلیه از آبخوان‌های آب زیرزمینی است.

مدیر دفتر حفاظت و بهره‌برداری منابع آب منطقه‌ای فارس تصریح کرد: در حوزه مدیریت منابع آب، مدیریت از بالا به پایین و مدیریت تحکمی، همچون آزموده را آزمودن است و خطاست بنابراین مدیریت مشارکتی، تعامل مناسب و همکاری مجموعه دولت و دهیاران با بهره‌برداران و کشاورزان عزیز بهترین راهکار است.

وی با اشاره به اینکه همه شما دهیاران یا کشاورزید یا با کشاورزان سر و کار دارید بیان کرد: شما دهیاران عزیز خاکریز اول حفاظت از منابع آب ناچیز باقیمانده در آبخوان‌های آب زیرزمینی هستید. هرچند وضعیت موجود و بحرانی آب تهدیدی در این حوزه است، اما از زاویه دیگر باید این مقطع زمانی را به عنوان فرصت قلمداد کرد و از طریق مدیریت مشارکتی به دستاوردهای قابل توجهی رسید.

شریفی افزود: اگر خشکسالی رخ نمی‌داد مجموعه دولت شاید همچون گذشته در حال صدور پروانه بود و بهره‌برداران و کشاورزان همچنان به همان روش‌های سنتی در حال مصرف بی‌رویه آب بودند.

وی بیان کرد: متاسفانه وضعیت خوبی را در 102 محدوده مطالعاتی شاهد نیستیم. بهترین راهکار باقیمانده برای برون رفت از وضعیت موجود طرح مهم احیاء و تعادل بخشی منابع موجود است که در قالب 15 پروژه در استان‌های مختلف با اولویت‌بندی‌های متفاوت در حال برنامه‌ریزی و اجراست.

(خبرگزاری تسنیم27/4/95)

 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی