پرینت

farsh

براساس آمار رسمی گمرک استان فارس صادرات دستبافته‌ها در بهار امسال ۲ میلیون و ۳۸۵ هزار و ۴۹۶ دلار ارزآوری برای استان داشته‌اند که به علت دقیق نبودن آمار نمی‌توان با قطع یقین گفت که این آمار مختص استان فارس است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از شیراز، این روزها در استان فارس هرگاه که حرفی از صادرات و تولید به میان می‌آید، صحبت از باز کردن گره‌ها می‌شود، گره‌هایی که رونق را از استان گرفته است. غافل از اینکه در کنج خانه‌های روستایی یا در سیاه چادری عشایری هنرمندان گمنامی هستند که با گره زدن رونق را به استان بازمی‌گردانند.

اینان گره بر گره می‌زنند تا گره خود و شهرشان را باز کنند، دفتین بر سر ترنج‌ها و رج‌ها می‌کوبند تا رنگ زندگی را منعکس کنند. صحبت از فرش‌ دستباف و انواع دستبافته‌ها است که براساس آمار رسمی گمرک و معاونت صنایع دستی استان فارس در بهار امسال 2 میلیون و 385 هزار و 496 دلار ارزآوری برای استان داشته‌اند.

زهرا الحمدی، معاون صنایع دستی استان فارس می‌گوید: در بهار امسال در مجموع از صادرات فرش دستباف، گبه، گلیم، زیلو، حصیر و سبدبافی در مجموع بیش از 2 میلیون و 385 هزار دلار ارزآوری برای استان داشته است که بیشترین سهم صادرات مربوط به فرش و گبه بوده است.

به گفته وی در فروردین امسال در مجموع 1189 کیلوگرم فرش، گبه، زیلو و گلیم به ارزش 173 هزار و 706 میلیون دلار از گمرک استان فارس صادر شده است که 965 کیلو گرم به ارزش دلاری 166 هزار و 882 دلار مربوط به فرش و گبه بوده است.

آنطور که الحمدی می‌گوید در اردیبهشت ماه امسال حصیر و سبدبافی نیز به آمار صادرات فرش، گبه، گلیم و زیلو گمرکات استان اضافه شده و در مجموع 11 هزار و 865 کیلوگرم با ارزش دلاری 856 هزار و 860 دلار از استان فارس به دیگر کشورها صادر شده است که 824 هزار و 579 دلار و 10135 کیلوگرم مربوط به فرش و گبه بوده است.

در خردادماه این آمار رشد چشمگیری داشته و به گفته معاون صنایع دستی استان فارس یک میلیون و 354 هزار و 390 دلار از صادرات فرش، گبه، گلیم و زیلو نصیب استان فارس شده است که از نظر وزنی 38 هزار و 813 کیلوگرم بوده است که 37 هزار و 506 کیلوگرم با ارزش دلاری یک میلیون و 305 هزار و 634 دلار مربوط به فرش و گبه بوده است.

 اما نکته‌ای که الحمدی به آن اشاره می‌کند این است که این آمار دقیق نیست چراکه بسیاری از دستبافته‌های استان فارس به صورت چمدانی صادر می‌شود که آمار دقیقی از این نوع صادرات در دسترس نیست چون توسط اشخاص انجام می‌شود و تحت اداره و نهاد خاصی قرار نمی‌گیرد.

وی می‌گوید: مورد دیگری که سبب شده نتوان آمار دقیقی از صادرات استان فارس در زمینه صنایع دستی به دست آورد این است در دو سال گذشته کد محل تولید در نرم‌افزار گمرک حذف شده و همین امر سبب می‌شود اگر محصول تولیدی استان فارس از استانی دیگر صادر شود در آمار قرار نگیرد.

حمید ذوالانواری، رئیس اتحادیه تولیدکنندگان و صادر کنندگان فرش دستباف استان فارس نیز بر این نکته تاکید دارد و می‌گوید: عمده فرش‌هایی که از گمرک استان فارس صادر می‌شود فرش‌های استان‌های همجوار و فاقد گمرک است بنابراین نمی‌توان آن را جزئی از صادرات استان فارس حساب کرد.

به گفته وی بیشتر فرش‌های دستباف استان فارس از طریق گمرک تهران صادر می‌شود و به دلیل حذف کد محل بافت فرش در نرم‌افزار جدید گمرک سبب شده که میزان دقیق صادرات فرش مشخص نشود.

به ادعای رئیس اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان فرش دستباف استان فارس این استان از نظر حجم و وزن فرش‌های دستباف صادراتی مقام نخست را در کشور دارد اما به دلیل نبود آمار دقیق نمی‌توان این موضوع را به اثبات رساند.

چندی پیش گبه و فرش قشقایی استان فارس ثبت جهانی شد و به گفته ذولانواری با این کار امکان جعل و کپیبرداری از این دستبافته از بین رفت و مالکیت فکری و معنوی این دو محصول برای استان فارس و ایران انحصاری شد.

با توجه به این امر و با توجه به اینکه در میان دستبافتهها بیشترین سهم از آن این دو محصول است باید برای دقیق کردن آمار صادرات تدبیری اندیشیده شود، موضوعی که باید در سطح کلان بین گمرک و صنایع دستی و با مطالبه‌گری از سوی مسئولان استانی بررسی شود.

(خبرگزاری تسنیم28/4/95)

 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی