پرینت

bankmarkazi3

براساس گزارش بانک مرکزی ایران شاخص بهای کالاها و خدمات مصرفی مناطق شهری استان فارس در تیرماه ۹۵ نسبت به ماه مشابه سال گذشته ۹.۳ درصد افزایش داشته و در بین کالاها و خدمات مصرفی «تحصیل» رکوردار بیشترین افزایش قیمت بوده است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از شیراز، نرخ تورم به مفهوم متوسط تغییر در سطح عمومی قیمت‌ها در یک دوره خاص، همواره مورد توجه سیاست‌گذاران و علاقمندان اقتصادی بوده است. این نرخ بیانگر تغییر در هزینه پرداختی برای خرید سبد معینی از کالاها و خدمات مصرفی است.

براساس گزارش بانک مرکزی ایران شاخص بهای کالاها و خدمات مصرفی در مناطق شهری ایران (شاخص تورم) در تیرماه 1395 به عدد 242.8 رسید که نسبت به ماه قبل معادل 0.8 درصد و نسبت به ماه مشابه سال قبل معادل 8.1 درصد افزایش یافته است.

در چهار ماهه اول امسال این شاخص نسبت به دوره مشابه سال گذشته معادل 7.4 درصد افزایش داشته است. میزان تورم در دوازده ماه منتهی به تیرماه امسال نسبت به دوازده ماه منتهی به تیرماه سال گذشته 9.2 درصد است.

شاخص کل بهای کالاها و خدمات مصرفی در تیرماه 95 در تمام استان‌های کشور (به جز استان کهگیلویه و بویراحمد که بدون تغییر بوده و استان هرمزگان و ایلام که به ترتیب معادل 0.3 درصد و 0.6 درصد کاهش داشته است) با افزایش همراه بود. بیشترین میزان افزایش متعلق به استان اردبیل و همدان هر یک معادل 1.5 درصد و کمترین آن مربوط به استان‌های بوشهر و سیستان و بلوچستان هر یک معادل 0.1 درصد بود.

براساس این گزارش شاخص کل بهای کالاها و خدمات مصرفی در مناطق شهری استان فارس در تیر‌ماه 95 معادل 255.4 درصد بوده که نسبت به ماه گذشته 0.8 درصد و نسبت به ماه مشابه سال گذشته درصد 9.3 درصد افزایش داشته است.

در ماه مورد بررسی شاخص بهای گروه خوراکی‌ها و آشامیدنی‌ها در مناطق شهری استان فارس به عدد 269.8 رسید که نسبت به ماه گذشته 0.2 درصد کاهش و نسبت به ماه مشابه سال گذشته 8.4 درصد افزایش داشته است.

در گروه خوراکی‌ها و آشامیدنی‌ها «نمک و ادویه، سس‌ها و چاشنی‌ها و ترکیبات خوراکی» با 18.6 درصد، «غلات و نان» با 18.1 درصد و «قند و شکر، مربا، عسل، شکلات و محصولات قنادی» با 12.2 درصد بیشترین افزایش قیمت و «روغن‌ها و چربی‌ها» با 0.6 درصد، «میوه‌ها و خشکبار» با 0.8 درصد و «لبنیات و تخم پرندگان» با 2.4 درصد کم‌ترین افزایش قیمت را نسبت به ماه مشابه سال گذشته داشته‌اند.

(خبرگزاری تسنیم7/6/95)

 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی