پرینت

57315715

گياهان دارويي يكي مهمترين ظرفيت‌هاي استان فارس به‌شمار مي‌رود.

ظرفيتي كه كارشناسان از آن به‌عنوان يك جايگزين مناسب براي كشت‌هاي پرآب‌بر در زمان‌هاي بحراني ياد مي‌كنند، اما اين روزها فشار خشكسالي به حدي رسيده است كه بي‌آبي گياهان داروئي را هم تهديد مي‌كند.

به گزارش ايسنا‌، بخش اعظمي از گياهان دارويي، در عرصه‌هاي منابع طبيعي استان فارس، روئيده و به‌عنوان سرمايه‌هايي خدادادي محسوب مي‌شوند، اما بي‌آبي و بهره‌برداري غيراصولي از اين منابع، آنها را تا معرض تهديد و حتي خطر انقراض قرار داده است.

مدير كل منابع طبيعي و آبخيزداري استان فارس با تاييد اين موضوع گفت: گونه‌های ارزشمندی از گیاهان دارویی همچون آویش کوهی و ریشه شیرین بیان، به خاطر بحران شدید کم‌آبی و صادرات خام، شديدا در معرض انقراض قرار دارند.

مهرزاد بوستاني كه در جلسه كارگروه منابع طبيعي فارس سخن مي‌گفت، اضافه كرد: بسیاری از گونه‌های گیاهی نادر و در معرض انقراض از سوی این اداره کل به صورت خاص و قرق شده در برخی مناطق مساعد کشت و رشد داده شده و حفاظت می‌شود و سپس در مرحله دوم بتدریج و از طریق بذرگیری، رشد آنها ترویج و توسعه می‌یابد.

بوستاني با اشاره به کمبود شدید آب در استان گفت: عرصه‌های منابع طبیعی به عنوان تعدیل کننده منابع آبی استان نقش بسزایی را ایفا می‌کنند.

 وی افزود: مشکلات وارده بر پیکر منابع طبیعی و محیط زیست بر اثر فقدان آگاهی بهره‌برداران و در مواردی ناآگاهی و استفاده ناصحیح از منابع طبیعی ایجاد شده که آثار آن را می‌توان در گسترش بی رویه بیابان‌ها، کاهش سطح جنگل‌ها، خالی شدن آبخوان‌ها و ... به‌وضوح مشاهده كرد.

بوستاني با بیان اینکه آبخیزداری در این استان مغفول مانده در حالی که زیر بنای تمام فعالیت‌های طبیعی و زیست محیطی فارس بر مبنای آب است، گفت: متاسفانه به آبخوان‌داري و آبخيزداري توجه كافي نداشتيم و اعتبارات قابل ملاحظه‌اي حتي براي ترميم ظرفيت آبي كشور در نظر گرفته نشده است.

مديركل منابع طبيعي فارس با اشاره به هماهنگی‌های انجام شده با نهادهای زیربط در حوزه آبی استان، براي توليد و جمع‌آوري آب از طريق اجراي عمليات آبخوان‌داري و آّبخيزداري، گفت: در این راستا دست یاری و حمایت به سوی متولیان آب دراز کرده و تأکیدمان این است که آبخیزداری ضمن حفاظت آب و خاک می‌تواند تامین کننده خوبی برای تولید آب باشد.

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی شیراز نیز لزوم حمایت و تعامل اعضای این اتاق را از ظرفیت‌های مهم در مدیریت بحران و رسیدگی به اهداف بلند منابع طبیعی را يك ضرورت دانست.

جمال رازقي گفت: این اتاق در مسائل و مشکلات منابع طبیعی عملکرد مثبتی را نسبت به مجموعه منابع‌طبيعي داشته است.

منبع: خبرگزاری ایسنا

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی