مقاله ها

کمیسیون گردشگری و خدمات :

 

 

کمیسیون گردشگری و خدمات اتاق بازرگانی با هدف ارائه فرصتها در سطح ملی، اجرایی کردن تصمیم گیریهای کارشناسانه با مشاوره اتاق بازرگانی به عنوان پارلمان بخش خصوصی برگزار می شود. از اهداف بلند مدت این کمیسیون بالا بردن سطح آموزش هتلداری، جذب همکاری بیشتر مسئولین دولتی برای جلوگیری از موازی کاری، آموزش جذب صحیح توریست و توسعه صنعت توریسم در فارس به عنوان یکی از بزرگترین منابع درآمدی استان و کارشناسانه کردن جذب توریسم سلامت خصوصا از کشورهای همجوار میباشد.

 

ترکیب کمیسیون:

 

 

—انجمن صنفی راهنمایان ایرانگردی، جهانگردی 
سازمان میراث فرهنگی  استان فارس
شهرداری  شیراز
بنیاد فارس شناسی 
سازمان صنعت.معدن.تجارت استان فارس
شرکت توسعه گردشگری استان فارس
 معاونت پشتیبانی آستان احمدی 
شرکت هماپیمایی آسمان 
شرکت نمایشگاه های بین المللی  شیراز
اتحادیه مهمانپذیران 
جامعه هتلداران 
اتحادیه آژانس ها 
مرکز بین المللی دانشگاه شیراز
شهر سلامت و دانشگاه علوم پزشکی شیراز

 

 

اهم مسایل مطرح شده درسال جاری:

 

 

اهم مسایل مطرح شده درسال جاری:

 

 

خلاصه جلسه 92/06/25:

پنجمین جلسه کمیسیون گردشگری و خدمات اتاق بازرگانی شیراز با حضور نمایندگان شورای بانوان و کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی در سالن کنفرانس تشکیل گردید.ریاست کمیسیون، گزارش پیگیری و نامه نگاریهای اتاق مرتبط با مصوبات جلسه قبل کمیسیون در خصوص معرفی پتانسیل های فارس و انتخاب اصلح ریاست اداره میراث فرهنگی و گردشگری را به اطلاع اعضا رساندند. طرح توجیهی پروژه بازدید از اصفهان توسط نماینده شرکت توسعه گردشگری مطرح و مورد بررسی و بحث توسط اعضا قرار گرفت. پیشنهادات اتاق جهت برگزاری جشنواره های لباس محلی و محصولات کشاورزی بررسی گردید و کمیسیون کشاورزی و شورای بانوان آمادگی خود را جهت این طرح ها اعلام نمودند. در ادامه، اعضای کمیسیون به همکاری و تعامل بیشتر اتاق و هیات رئیسه با کمیسیون در خصوص استفاده از بودجه و یارانه های دولتی تاکید کردند و از کمیسیون درخواست شد تا جهت دعوت از ریاست جدید اداره کل میراث فرهنگی برنامه ریزی لازم انجام شود. اعضا با اشاره به خدماتی که اصفهان جهت جذب توریست ارائه میدهد اضافه کردند در صورت هماهنگی جهت انجام بازدید از اصفهان، این پروژه میبایست کاملا برنامه ریزی شده و با اتاق بازرگانی اصفهان هماهنگی مناسب صورت گیرد.

 

خلاصه جلسه 92/05/23:

ابتدای چهارمین جلسه کمیسیون گردشگری و خدمات اتاق بازرگانی شیراز با تبریک شروع به کار دولت جدید آغاز شد و اخبار اولین مصوبات دولت ارائه گردید. طی این مصوبات، تالار گفتگوی بین بخش خصوص و دولت از سر گرفته شده و اتاق به عنوان نماینده بخش خصوصی در این تالار انتخاب شدو با توجه به سمت جدید دکتر نهاوندیان به عنوان رئیس دفتر ریاست جمهوری، ارتباط مستقیم با دولت جدید محقق خواهد شد. مهندس سیف زاده به تاثیر مثبت این اتفاق سیاسی در همه زمینه ها خصوصا گردشگری تاکید خاص نمود و اضافه کرد با توجه به پتانسیل های استان فارس باید به توسعه گردشگری اهمیت ویژه داده شود. ایشان همچنین به تاثیر مدیریت ارشد استان در همه زمینه ها اشاره و ابراز امیدواری کردند که استانداری فارس نگرش مثبت در رابطه با گردشگری داشته باشد. ریاست کمیسیون در ادامه به مذاکرات اتاق های استانها اشاره کردند که نتایج آن میبایست با قدرت و جدیت خاص پیگیری شود و از هیات رئیسه اتاق درخواست کردند تا در این زمینه همکاری کنند. اعضا در این جلسه به خصوصی سازی اماکن فرهنگی و تاریخی استان زیر نظر میراث فرهنگی اشاره کردند که با توجه به ضعف و رکود بخش خصوصی نمیتوان بدون برنامه ریزی مراکز بزرگی چون تخت جمشید را به یخش خصوصی سپرد اما میتوان برنامه های کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت در این رابطه را مورد بررسی کارشناسانه قرار داد. بعلاوه بر موارد فوق الذکر، به پتانسیل های پنهان استان نیز اشاره گردید و اینکه افراد مرتبط با گردشگری استان میبایست آموزش حرفه ای داشته و آشنایی لازم با مکان ها و موارد انگیزشی توریست را داشته باشند. در خصوص برنامه ریزی بازدید های استانی، سه استان شامل اصفهان، خراسان و خوزستان معرفی گردید. و از اینرو که اصفهان، نزدیکترین فاصله را با شیراز داشته و ارتباط گردشگری بیشتری دارد، مقرر شد تا نیازهای بخش های مرتبط در شیراز و اصفهان مشخص شده و برنامه ریزی جهت این بازدید در کمیسیون انجام گردد. در این جلسه به تشکیل کمیته تخصصی عارضه یابی و مکاتبات رسانه ای جهت تبلیغات گسترده با سهمیه رایگان از صدا و سیما نیز اشاره شد که در جلسات آتی کمیسیون مورد بررسی دقیق تر قرار خواهد گرفت.

 

 

خلاصه جلسه 92/04/10:

سومین جلسه کمیسیون گردشگری و خدمات در اتاق بازرگانی شیراز، با حضور برترین مراکز اقامتی عرصه گردشگری فارس؛ تشکیل شد. گزارش کامل در خصوص عملکرد کمیسیون گردشگری و خدمات در طی دو سال گذشته ارائه گردید. در ادامه اعضا در خصوص عملکرد کمیسیون، نظرات خود را ارائه دادند. به لزوم مهارت آموزی و ارتقای دانش در حوزه گردشگری تاکید ویژه گردید. در همین خصوص به برنامه ریزی "نشست تخصصی راهکارهای افزایش ماندگاری گردشگر مذهبی در شهر مقدس شیراز" اشاره شد که مورخ 1 مرداد با همکاری سازمان میراث فرهنگی و شرکت توسعه گردشگری در اتاق شیراز اجرا خواهد شد. در این جلسه مقرر شد آقای سجادیان در هفته آتی جلسه ای را با روسای اتحادیه ها و انجمن های صنفی ( آقای فخری، آقای فرهادی، آقای سبوکی، آقای سجادیان) هماهنگ کنند تا در اتاق بازرگانی و با حضور ریاست کمیسیون، مبحث حضور و فعالیت تشکل های گردشگری بررسی گردد!

 

خلاصه جلسه 92/02/16:

 ارتباط بیشتر بین کمیسیونهای تخصصی اتاق و استفاده از موارد طرح شده و مرتبط در جلسات دیگر، مبحث دومین جلسه کمیسیون گردشگری و خدمات اتاق بازرگانی صناع معادن و کشاورزی بود؛ همچنین به تبلیغ در جهت پتانسیل های گردشگری استان به گونه وسیعتری تاکید گردید.

مواردی چون گردشگری طبیعت، تاریخی و موزه هایی همانند موزه شاه چراغ که همچنان پنهان مانده است. نماینده سازمان میراث فرهنگی به فعالیت های کمیسیون با محوریت اتاق تاکید کردند و اینکه اتاق میتواند از نفوذ و ارتباطش با اتاق های سایر کشورها در جهت گسترش تعاملات کمیسیون استفاده کند. ایشان برای مثال به ارتباطات با اتاق بصره، اربیل و دیگر استانهای عراق در جهت گسترش توریست زیارت ( در حال حاضر که همایش زیارت همچنان ادامه دارد) اشاره نمودند.

در این جلسه همچنین به عدم حضور بسیاری از مدعویین که اعضای کلیدی بخش گردشگری هستند اشاره شد و راهکارهایی جهت ایجاد انگیزه و حضور در جلسات ارائه گردید. ریاست کمیسیون به ارائه مصوبات در جلسه تاکید خاص کردند و اینکه طرح های پیشنهادی از طرف کمیسیون، به صورت طرح توجیهی با اطلاعات پایه ای مثل شرح موضوع . دلایل توجیهی  . مدعووین از نظر تعداد و نوع نگرش   . زمان و مدت اجرا . برآورد هزینه ها. منابع و امکانات تامین هزینه ها؛  به کمیسیون ارائه شود تا جهت تصمیم گیری و انتقال به هیات رئیسه مناسب باشد.

 

خلاصه جلسه 92/01/26:

اولین جلسه کمیسیون گردشگری و خدمات در مجاورت بارگاه شاهچراغ(ع) و با حضور ریاست اتاق و نمایندگان سازمان میراث فرهنگی تشکیل شد.

مهندس فرقانی با تشکر از روابط عمومی آستان مقدس احمدی(ع) جهت هماهنگی، جلسه را آغاز کردند. ایشان به ظرفیتهای نهفته استان به عنوان مواردی که میتوان در جلسات کمیسیون به عنوان برنامه های پیش روی این جلسات قرار داد، اشاره و تاکید کردند با توجه به نفوذ اتاق به عنوان بزرگترین تشکل بخش خصوصی و عضویت در کارگروه های استانداری، مصوبات جلسه و پیشنهادات اعضا در خصوص بهبود امور در زمینه جذب سرمایه گذار در گردشگری و توریسم به هیات ریسه اتاق ارائه گردد. ریاست اتاق به توزیع دفترچه ها و کاتالوگ های جذاب و ارائه به اتاق بازرگانی جهت معرفی در سفرهای استانی و بازدیدها تاکید و به سرمایه گذاری در مقاطع مختلف جذاب در گردشگری سنتی تاکید نمودند. نماینده روابط عمومی آستان احمدی(ع) ، برنامه های مدیریت آستان را به صورت پکیج هایی در اختیار اعضای کمیسیون قرار دادند که طی آن، برنامه های مذهبی و غیرمذهبی در این بسته ها تعریف شده که باعث جذب مخاطبین زیادی گردیده است. معرفی شیراز به عنوان سومین حرم اهل بیت (ع) و صنایع دستی استان، همچنین ایجاد شهرک صنایع دستی از جمله مواردی بود که نمایندگان سازمان میراث فرهنگی بر آن تاکید کردند.

گرانی گردشگری در شیراز و لزوم حضور فعالین گردشگری در نمایشگاه های بین المللی، جذب سرمایه گذاری در گردشگری و جهت گیری کمیسیون به سمت سیاستگذاری از دیگر بحث های مطرح شده در کمیسیون می باشد.

 

 

  اهم مسایل مطرح شده درسال 91:

 

 

19 / 10 /1391 با دستور کار:

 اخبار و تازه ها

ارائه نتایج جلسه گذشته (گزارش همایش برند. ارائه نتایج RFPهای ارسال شده به اتاق ایران)

گزارش بخش صنایع دستی سازمان میراث فرهنگی از پیشرفت کار شهرک صنایع دستی

تحقیق و پژوهش در خصوص طرح ها و ایده های آرمان شهرهای زیارتی و گردشگری

بررسی پیشنهاد دعوت از مدیران رسانه های کشورهای عضو اکو، خواهرخوانده، شیعی و مسلمان به شیـراز

 

14 / 09 /1391 با دستور کار:

 اخبار و تازه ها

گزارش شرکت توسعه گردشگری در اجرای همایش 18 آبان

 

91/07/04 با دستور کار:

 ارائه گزارش جمع بندی شده جهت برگزاری همایش "برند و بازاریابی در صنعت گردشگری

تازه ها و اخبار

بررسی خلاصه اولویت های ارسالی به اتاق ایران

 

91/06/01 با دستور کار:

ارائه طرح ها و پیشنهادات در زمینه اجرای کارگاه آموزشی و همایش ها با تعریف اشخاص کلیدی جهت پیشبرد طرح

بررسی تخصیص اعتبار از استانداری و مقامات کشور جهت تبلیغات در زمینه گردشگری

آسیب شناسی کاهش روند سرمایه گذاری در شیراز

 

91/04/19 با دستور کار:

 اقدامات انجام شده و موارد مرتبط با آموزش راهنمایان ایرانگردی و جهانگردی

تازه ها و اخبار

گزارش تحلیلی از گردشگری در کشور

 

91/03/01 با دستور کار:

 بررسی طرح بهبود فضای کسب و کار

طرح موارد جهت ارائه به شورای گفتگو

گزارش تحلیلی از گردشگری در کشور

تازه ها و اخبار