پرینت

Img20160716113925452

خسرو فروغان گران‌سایه، رئیس کمیسیون بازرگانی داخلی اتاق ایران و عضو هیات رئیسه اتاق بازرگانی شیراز می‌گوید: اگرچه در سال 1396 به تولید و اشتغال تاکید شده ولی دنیای کسب‌وکار در ایران وضعیت مناسبی ندارد.

 
پرینت

00001

نایب رئیس اتاق بازرگانی مطرح کرد

کشورهای آفریقایی، بازارهای صادراتی جدید برای استان فارس

 
پرینت

 

Img20161102105330919

بایدها و نبایدها؛ اتاق نقشه راه طرح منطقه‌‌بندی را شفاف اعلام کند

طبقه‌بندی مناطق بدون در نظر گرفتن آمایش سرزمین و نبود برنامه‌ریزی پایه‌ای موجب ایجاد شکاف و تشدید نابرابری منطقه‌ای می‌شود که خود مانعی در مسیر توسعه است. صرف هم‌جواری یا دو شاخص همگن در یک منطقه برای طرح توسعه منطقه‌ای کافی نیست.

 
پرینت

IMG 20170409 223155

مدیریت منابع و مصارف آب نه تنها نباید سیاسی باشد بلکه باید به بخش خصوصی واگذار شود

 اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی شیراز در اولین جلسه کارگروه آب و خشکسالی کمیسیون کشاورزی  پنجشنبه 17 فروردین ماه، میزبان مهندس کشاورز معاون وزیر جهاد کشاورزی در امور زراعت،مهندس شریعتمدار رئیس مرکز ملی مطالعات راهبردی کشاورزی و آب اتاق ایران ، مدیران ، معاونین و کارشناسان سازمان جهاد کشاورزی، سازمان آب منطقه‌ای، مرکز آموزش و تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی، سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری و جمعی از اساتید دانشگاه شیراز و کشاورزان پیشرو استان فارس بود.

در این جلسه  که با دستور کار «بررسی طرح ارزیابی تحویل آب در کانال‌های شبکه آبیاری درودزن»برگزار شد.

 

 محمد صادق حمیدیان، نائب رئیس اتاق بازرگانی شیراز و رئیس کمیسیون کشاورزی، ضمن خوشامد به حضار و تبریک آغاز سال جدید به معرفی طرح های آماده شده در اتاق بازرگانی شیراز در زمینه مدیریت منابع آب پرداخت گفت

مدیریت منابع و مصارف آب نه تنها نباید سیاسی باشد بلکه باید بهبخش خصوصی واگذار شود و به دنبال آن 3 پروپوزال در همین زمینه ارائه گردید که توسط حاضرین در جلسه مورد بحث و بررسی قرارگرفت. 

 

با بهره وری صحیح از آب موجود، مشکل اشتغال حل خواهد شد

شریعتمدار، رئیس مرکز ملی مطالعات راهبردی کشاورزی و آب اتاق ایران، در ادامه جلسه به معرفی مرکز ملی مطالعات راهبردی کشاورزی و آب اتاق ایران پرداخت و نقش اصلی را تمرکز بر مسائل آب و همکاری با نهادهای مسئول در زمینه آب دانست. وی عنوان کرد: تا کنون این مرکز توانسته است اطمینان دستگاه های اجرایی مختلف را جلب نموده و نشان دهد که هرچه همکاری ذی نفعان و ذی مدخلان بیشتر باشد، رسالت این مرکز بهتر صورت خواهد گرفت.

وی به این مطلب اذعان داشت که در این جلسه این تفکر تقویت شد که بایستی شرایط موجود را پذیرفت و بر اساس آن برنامه‌ریزی کرد.

 شریعتمدار با اشاره به وقوع خشکسالی در کالیفرنیا گفت: این ایالت با به کار بردن دستورالعمل 31 ماده ای نه تنها توانست بر خشکسالی غلبه نماید بلکه از آن برای پیشی گرفتن از سایر ایالت ها استفاده نمود.

وی گفت : در دوران خشکسالی رشد اقتصادی کالیفرنیا 27 درصد بیشتر از متوسط آمریکا شد و در این سال ها نه تنها توانستند بر خشکسالی غلبه کنند بلکه سالانه 432 شغل جدید نیز ایجاد کردند.

رئیس مرکز ملی مطالعات راهبردی کشاورزی و آب اتاق ایران  به اینکه در ایران نیز این دستورالعمل‌ها وجود دارد که بایستی اجرایی شوند به این موضوع اشاره کرد که خشکسالی برطرف می شود اما بایستی در طول سال های مختلف به گونه ای عمل کرد که خسارات خشکسالی را به حداقل برساند.

شریعتمدار در بخش دیگری از سخنان خود به مسئله بهره وری پرداخت و افزود: با بهره وری صحیح از آب موجود، مشکل اشتغال حل خواهد شد.

وی میزان آب موجود در کشور مصر را حدوداً نصف ایران است اما crop production در این کشور با ایران برابری می‍ کند.

رئیس مرکز ملی مطالعات راهبردی کشاورزی و آب اتاق ایران  گفت : بهره وری صحیح در مصر باعث شده است که عملکردی بیش از 7 تن برای گندم بدست آید.

وی با توضیح روند بررسی و پذیرش طرح های پیشنهادی در مرکز عنوان کرد: در حال حاضر دولت و ملت این آمادگی را دارند که به راه حل هایی اصولی و منطقی در زمینه بحران آب گوش دهند و راه اصل اصولی، افزایش بهره‌وری آب در کشاورزی است و راه اندازی آبیاری هوشمند از مهمترین الزامات رسیدن به این مهم است. استان فارس می تواند به عنوان پیشرو در مسائل بهره وری آب ایفای نقش نماید.

 بایستی رویکرد جدید آب، کشاورزی، تولید و اقتصاد کشور ترسیم گردد

معاون وزیر جهاد کشاورزی در امور زراعت، به معرفی طرح ارزیابی تحویل آب در کانال‌های شبکه آبیاری درودزن و روند پذیرش، داوری و صدور بیانیه به منظور استخراج راهکارهایی برای اصلاح و بهبود مدیریت آب در بعد کشوری پرداخت.

به گفته وی طرح فوق یافته های ارزشمندی را برای تصمیم‌گیران فراهم آورده است به طوری که علاوه بر دارا بودن یافته های سخت افزاری، به مدیریت مصرف، تحویل و تنظیم آب نیز پرداخته و سعی شده است که از ابعاد متنوع و متعددی به این موضوع نگاه کند.

کشاورز در بخش دیگری از سخنان خود پیشقدم شدن اتاق بازرگانی شیراز را برای پیشنهاد 2 موضوع مهم مدیریت آب در شبکه آبیاری ثقلی و بررسی دقت کنتورهای نصب شده توسط وزارت نیرو را نشان از حساسیت اتاق شیراز در سرنوشت آب استان و مداخله مثبت و خوب این اتاق در این زمینه دانست.

 معاون وزیر جهاد کشاورزی در امور زراعت اضهار داشت : اولین دستاورد اطمینان بخش یکسان شدن باور همگانی نسبت به ظرفیت آبی است.

وی مهمترین مشکلات موجود در کشور را آب و اشتغال خواند و افزود: ظرفیت آبی کشور محدود و توسعه افقی کشاورزی غیر ممکن می‌باشد.

کشاورز گفت: در راه توسعه و ارتقاء بهره وری علاوه بر شاخض های کار شده، شاخص هایی وجود دارد که نیاز  به مطالعه، هوشمندی و درک مشترک دارد و بایستی رویکرد جدید آب، کشاورزی، تولید و اقتصاد کشور ترسیم گردد و جریان نهضت جدیدی در زمینه های فوق ایجاد شود.

وی افزود: در کشور بایستی بر اساس میزان آب، الگوی کشت طراحی شود و بررسی توجیه اقتصادی نیز صورت پذیرد. به عنوان مثال کشت برنج در هیچ کجای کشور به غیر از گیلان و مازندران با هیچ فرمولی امکان پذیر نیست.

کشاورز گفت: همچنین توان اکولوژیکی کشور قادر به کشت یونجه و نیشکر نیز نمی باشد.

 وی افزود برای تامین غذای جمعیت کشور و تغذیه دام و طیور بایستی برنامه های تولید و مدیریتی کارایی را تنظیم نمود. معاون وزیر جهاد کشاورزی در امور زراعت، در ارتباط با تحویل آب در کانال‌های شبکه آبیاری درودزن پیشنهاد کرد که در قدم اول اتاق بازرگانی و سازمان جهاد کشاورزی با تهیه مدلی که حق طبیعت هم در نظر گرفته شده باشد میزان آبی که می تواند به یکی از شاخه های درودزن اختصاص یابد را بررسی و سپس ظرفیت تحویل و تأمین زمانی و مکانی آب برآورد گردد و در مرحله بعد با همکاری کشاورزان مناسب ترین سناریوی استفاده از این آب تهیه شود و راهکارهای برای رفع نارسایی ها و تحویل حجمی و دقیق در شاخه مورد نظر اعلام گردد و به عنوان پایلوت در نظر گرفته شود.

 کشاورز در ادامه افزود: می توان تفاهم کرد که هیأتی در استان تشکیل شود و ما از طریق اتاق بازرگانی مصمم هستیم که راه حل های بحران آب را در کشاورزی، صنعت، محیط زیست ارائه نمائیم و با همت و اراده‌ای که در اتاق بازرگانی وجود دارد می توان این راه حل ها را عملیاتی نمود. 

 در پایان مدیران، اساتید دانشگاه، کارشناسان و کشاورزان مناطق مختلف استان به بیان مشکلات موجود و ارائه پیشنهادات و راهکارهایی در زمینه مدیریت منابع آب در هر بخش پرداختند.

IMG 20170409 223221

 

 

صفحه1 از92

<< شروع < قبلی 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 بعدی > پایان >>

اطلاعیه ها