پرینت

00455

جلسه هشتم کارگروه هیاتها و نمایشگاه ها در تاریخ 5 دی در سالن کنفرانس اتاق بازرگانی شیراز  برگزار شد.

در ابتدای جلسه سهرابی از تشکل خدمات فنی مهندسی گفت: هدف از برگزاری جلسات را اجماع و هم اندیشی و جمع آوری اطلاعات پایه و اقتصادی کشورهای هدف، جهت حضور پرقدرت در نمایشگاه ها و کاهش هزینه های بخش خصوصی و دولتی بیان کردند.

وی با بیان اینکه تجربه ی حضور هیئت های تجاری در أدوار گذشته نشان دهنده ی این است که اکثر قریب به اتفاق آنها، عاری از بازخورد بالا بوده و شرکت در نمایشگاه ها با روشهای قبلی اتلاف وقت و هزینه  ی بخش خصوصی و دولتی می باشد، لذا امیدوار هستیم که با تشکیل این جلسات و هم اندیشی با افراد با تجربه و مقامات رسمی در اتاق ایران و کشورهای هدف، خروجی مستندی جهت حضور پر قدرت در نمایشگاه ها حاصل گردد.

سهرابی مساعدت همه ی دوستان و همکاران را جهت معرفی هیات های تجاری و در اختیار قرار دادن هر نوع اطلاعاتی که به کمیسیون کمک میکند را خواستار شد.

حنایی عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی شیراز با اشاره به اینکه بازار حاشیه خلیج فارس به ویژه مسقط را یکی از بهترین بازارها برای تجارت نام بردند و به مزیت نسبی میوه و سیفی جات به عنوان پتانسیل ایران برای تجارت نام بردند.

وی تنوع اقلیمی ایران و عمان باعث افزایش تقاضای محصولات در فصل تابستان میگردد، از ضعف زیر ساختی به عنوان یکی از معضلات پیش روی تجار جهت تجارت، سوای مناسبات سیاسی و ویزا و اقامت نام بردند.

شاکری ازمنطقه ویژه اقتصادی شیرازبه این نکته اشاره کرد وگفت: منطقه ویژه اقتصادی تمام تلاش خود را جهت  پیشبرد اهداف کمیسیون و تبلیغات انجام میدهد و پیشنهاد جلسهای مشترک با منطقه ویژه را اعلام کردند.

 معین فر شرکت ایتسیا با اشاره به اینکه تنوع خدمات در کشور عمان بسیار است، پیشنهاد داد و گفت: از عمان به عنوان پایگاهی برای ارتباط با کشورهای آفریقایی و هند وGCC و دیگر کشورها استفاده گردد.

 کشاورز از کنسرسیوم صادراتی سنگ فارس با اشاره به تغییر نقش باراندازی دبی و انتقال آن به عمان و تفکیک بازار مالی و بورس از بار اندازی در عمان، به نقش و پتانسیل عمان برای خدمات ساختمانی و زیر ساختی اشاره کرد.

ماهرانی شرکت مدیریت صادرات تدبیر فردا به این نکته اشاره کرد و گفت: با توجه به اینکه عمان کشور بکری جهت تجارت است، ولی نباید از دیگر کشورها با جمعیتی به مراتب بالاتر از عمان غافل بود.

هاشم ظریفکار از اتاق تعاون فارس به ضعف مطالعاتی در برگزاری و شرکت در نمایشگاه ها و همچنین ضعف رابطان اقتصادی در سفارتخانه ها اشاره کرد و کسب اطلاعات دقیق و مستند را راه برون رفت از آن خواندند.

قاجار مدیرشرکت گردشگری ایران گشت تور و از صادرکنندکان نمونه کشور در سال 95 با اشاره به اینکه کشور عمان به دلیل مناسبات سیاسی،روابط حسنه ای با ایران دارد، به مزیتهای فرهنگی ، حمل و نقل خوب و بازار مصرفی گران قیمت و مضرات مالیات سنگین و عدم مزیت در خدمات صنعتی و همچنین ضعف ایران در خدمات پزشکی اشاره  کردند.

 وی به تور کنیا و ارايه گزارش در این رابطه در جلسه آتی تاکید کرد.

آیت الهی سازمان صنعت، معدن و تجارت با اشاره به اینکه فلسفه ایجاد کمیته، هدفمند کردن اعزام و پذیرش هیاتها بوده است، به بکر بودن عمان اشاره کردند.

 وی گفت: برنامه ریزی باید به نحوی باشد که در عمان به عقب رانده نشویم و بازار را از دست ندهیم.

 امیدی شرکت صادراتی  نوآوران به لزوم ارتباط با شرکتها و افراد موفق در زمینه تجارت با کشور عمان اشاره کرد و یکی از راه های موفقیت را کسب اطلاعات از آنها بیان کردند.

گفتنی است می توان به موارد بیان شده زیر در این جلسه اشاره نمود:

1-       پتانسیل بالای ایران در محصولات کشاورزی و زیر ساختی در عمان

2-       ضعف کشور از لحاظ زیرساخت در تامین نیاز مورد در خواست

3-       استفاده از عمان به عنوان پایگاهی جهت ارتباط با کشورهای دیگر اشاره کرد.

از جمله مصوبات این جلسه نیز می توان به ارائه  قاجار صادر کننده نمونه کشوری در حوزه گردشگری و مدیر شرکت گشت تور در مورد کنیا، دعوت از شرکتهای صنایع غذایی و ارائه ایرانی از شرکت برساز ویدا پارس در مورد برگزاری نمایشگاه ها اشاره کرد.

 

004557

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی