پرینت

001

نشست فعالان اقتصادی 9 آذر ماه با حضور مدیر کل دفتر نظارت و ارزشیابی وزارت صنعت، معدن و تجارت و هیئت همراه در اتاق بازرگانی شیراز برگزار گردید.

 

002

رئیس اتاق بازرگانی شیراز با اشاره به اینکه مشکلات پیش روی اقتصاد فارس، مشکلات غریبی نیستند گفت: سالیان سال است که کشور و استان با تحریم ها و سوء مدیریت و عدم تدبیر، روبروست، تنها راه برون رفت از بحران را حمایت از صنعت و گردشگری نام بردند.

جمال رازقی افزود: از جمله دلایل ضعف کشاورزی فارس را، بنا به گزارشات دفتر مطالعات آب و خاک: هزینه تامین بالای آب به دلیل برداشت بی رویه ، خشکسالی و نشست سفره های زیر زمینی اعلام کردند.

 وی با اشاره به اینکه استان فارس به دلیل همین معضلات، دیگر بر روی محصولاتی از جمله انار که دارای توجیه صادراتی و رقابتی نیست، یکی از راه های جبران این نقصان را، پتانسیل معرفی شده در گیاهان دارویی به علت ارزش افزوده بالا و مصرف پایین آب می داند که این مهم را نیازمند کار علمی و مطالعات بیشتری دانستند.

 رازقی یکی از مشکلات جدید اقتصاد فارس را، انتقال پتروشیمی های استان به منطقه پارسیان به دلیل عدم وجود توجیه اقتصادی و کمبود آب نام بردند که بر مشکلات بیکاری و عدم اشتغال اضافه می کند.

 رئیس اتاق بازرگانی شیراز، با اشاره به اینکه معضلات کشاورزی و بیکاری موجب افزایش مهاجرت ماهانه  ۱۰۰۰۰ نفر به شیراز گردیده است، تنها راه غلبه بر این شرایط را توجه به صنعت و کشاورزی دانست و افزود: تعاملات بسیاری بین اتاق بازرگانی شیراز و سازمان صنعت، معدن و تجارت صورت گرفته است و همچنین عضویت اساتید دانشگاه در شورای پژوهشی اتاق بازرگانی شیراز جهت پر رنگ تر کردن نقش مشاوره ای اتاق،  از جمله موارد عمل شده جهت پیشبرد این اهداف است.

 098

همتی ریاست سازمان صنعت معدن تجارت استان فارس، با توجه به مصدر و فضای ملی و اجرایی از فضای مقننه به حوزه اجرایی دکتر صادقی ،  انتظار استفاده از نیروها و ظرفیت های استان در جهت ارتقا استان در فضای صنعتی و همه حوزه ها بیان کردند.

 وی مسئولیت های افراد حاضر در مجلس  را با توجه به فعالیت های جدید در خصوص وظایفی که به مردم استان فارس دارند را متذکر شدند و دکتر صادقی را جدا از وظایف مردم ندانستند.

 همتی ضمن اشاره به گزارش ارائه شده به دکتر صادقی با حضور مسئولین به نگرانی و معضلات استان در حوزه های مختلف به خصوص کمبود آب اشاره کردند.

 ریاست سازمان صنعت معدن تجارت استان فارس از تراز تجاری مثبت در صادرات غیرنفتی خبر دادند و این موضوع را هنری در این شرایط بیان کردند.

 وی توجه به ظرفیت ها در شرایط بحران کمبود آب از جمله مسائلی است که آقای همتی به آن اشاره کرد و گفت: تصمیم گیری عقلی و شرعی جهت مدیریت صحیح استان و کشور  و برنامه ریزی جهت شفاف سازی و مشخص نمودن ظرفیت ها و انتظارات استان فارس را ضروری قلمداد کردند.

 همتی با توجه به رتبه اول استان در خصوص بسیاری از مسائل مشخص نمودن ضعف های استان را مهم بیان نمودند و از تشکیل شورای راهبردی نیز خبر دادند.

 0087

فروغان، رئیس کمیسیون بازرگانی اتاق بازرگانی شیراز، ضمن اشاره به تغییر هیات رئیسه اتاق بازرگانی و انجام مصوبات جهت تعامل با دستگاه ها و استفاده از پتانسیل های حرکتی انجام هم افزایی و فعالیت های نتیجه بخش را مهم تلقی کردند.

 وی با معرفی کمیسیون بازرگانی و معرفی کمیته های تخصصی زیرمجموعه آن از بررسی و گزارش هایی با همکاری دستگاه های دولتی خبر دادند.

  فروغان با توجه به معضلات موجود در استان فارس معضل کشاورزی و کمبود آب را جدی دانست و ایجاد هم فکری  و نیز همکاری بخش های دولتی را با بخش خصوصی  جهت هم افزایی و ایجاد تعادل بین دو بخش مذکور مهم تلقی کردند.

 0400

در پایان دکتر صادقی مدیرکل دفتر نظارت و ارزشیابی وزارت صنعت، معدن و تجارت،گفت: با تایید نقش پر رنگ نیروی انسانی فعال در اتاق بازرگانی و اصناف شیراز، به ظرفیتهای غیر قابل انکار آنها در تصمیم گیری های اتاق ایران و ارجاع مطالبات به مسئولین کشوری اشاره کردند.

 صادقی با اشاره به سهم ارزش افزوده بخشهای مختلف و مقایسه ی آن با آمار جهانی به این نکته اشاره کرد و گفت: ارزش افزوده بخش خدمات نسبت به متوسط جهانی پایینتر و ارزش افزوده بخش کشاورزی بسیار بالاتر است.

 وی با توجه به این شاخصها، تغییر در این روند را لازم دانست و افزود: به صورت علمی هرچه GDP افزایش یابد، ارزش افزوده بخش خدمات نیز افزایش می یابد.

 صادقی با اشاره به اینکه مبحث تولید بعد از مذاکرات هسته ای و مبحث سلامت، از اولویت برخوردار است  و با توجه به اینکه سهم استان فارس و پتانسیل های آن غیر قابل انکار است، استفاده از افزایش ۴۰٪ سهام توسعه ملی را، نیازمند مدیریت صحیح دانستند.

وی به نقش اتاق بازرگانی و اصناف در تغییر فضای سرمایه گزاری اشاره کرد و با تاکید بر تغییر حوزه ها ، به ظرفیت جدید گردشگری و تلاش جهت افزایش سرمایه گزاری در این حوزه اشاره کردند.

 صادقی افزود: از جمله نقاط قوت بیان شده حوزه گردشگری  میتوان به ظرفیت انسانی قابل توجه در استان فارس، ظرفیت بکر و ارزشمند گردشگری  و همچنین مدیریت صحیح و شناخت نام برد.

 وی با بیان اینکه سیاستهای کشوری در کشاورزی متمرکز بر افزایش برداشت در سطح نیست و تمرکز بر آبیاری به سبک نوین است، به افزایش هزینه تامین شغل در کشاورزی اشاره کردند.

 صادقی همچنین  به تزریق بیش از ۱۰ هزار میلیارد تومان به صنعت در شرایطی که بیش از ۵۰ ٪ سرمایه بانکها فریزگردیده و معوقات با مشکل مواجه هستند اشاره کرد و گفت: از راه های هدایت درست تسهیلات را، ایجاد اشتغال، مارکتینگ قوی و رونق بازار و تلاش برای افزایش تراز و صادرات دانستند.

 وی با اشاره به اینکه دستیابی به این مهم، حمایت اتاق بازرگانی را میطلبد و به حمایت فکری همه جانبه جهت ایجاد واحد های جدید در جهت آمایش سرزمین در راستای ظرفیتهای استان اشاره کردند.

 گفتنی است فعالین اقتصادی در این جلسه به نقطه نظرات و مشکلات خود پرداختند.

0657

 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی